Aromaterapia
Aromaterapia to alternatywna forma kuracji, która wykorzystuje pachnące olejki roślinne. Aromaterapię stosuje się dziś przede wszystkim w połączeniu z masażem, w którym łączy się techniki masażu z olejkami aromatycznymi.
Czym jest aromaterapia?
Aromaterapia to alternatywna forma leczenia, która opiera się na wykorzystaniu tzw. olejków eterycznych z ziół i innych roślin.
Przede wszystkim olejki stosuje się w połączeniu z masażem. Terapeuta może łączyć różne metody masażu z użyciem olejków aromatycznych, wspólne techniki to masaż klasyczny, masaż tkanki łącznej i akupresura. Masaż olejkami eterycznymi nazywany jest również masażem olejkowym.
W niektórych formach aromaterapii olejki eteryczne wykorzystywane są nie tylko do masażu, ale także do inhalacji, pielęgnacji skóry i mieszania w wodzie do kąpieli.
Olejki roślinne stosowane są w medycynie naturalnej od czasów starożytnych. Aromaterapia stosowana jest dziś przede wszystkim jako komfortowy, relaksujący i odstresowujący zabieg masażu.
Czym są olejki eteryczne?
Olejki eteryczne to tak zwane olejki lotne lub aromatyczne, które pozyskuje się z ziół i innych roślin o rzekomych właściwościach leczniczych. Olejki aromatyczne charakteryzują się, jak sama nazwa wskazuje, szczególnie pachnącymi właściwościami, dlatego są również ważnym składnikiem wielu perfum.
Olejki eteryczne można pozyskiwać z różnych roślin występujących w przyrodzie, z których najpopularniejsze to:
- Zioła takie jak rozmaryn, oregano i mięta pieprzowa
- Trawa cytrynowa
- Nasiona kopru
- Liść eukaliptusa
- Imbir
- Drzewo trójnikowe
Oleje roślinne są ekstrahowane w bardzo skoncentrowanej formie i dlatego muszą być wymieszane przed użyciem ich do aromaterapii. Ponieważ nie rozpuszczają się dobrze w wodzie, najczęściej miesza się je z alkoholem lub innymi olejami (np. olej migdałowy, olej słonecznikowy, olej z pestek moreli itp.).
Do czego służy aromaterapia?
Ważnym efektem aromaterapii w połączeniu z masażem jest to, że zabieg może zmniejszyć stres i napięcie w ciele. Ponadto połączenie aromatycznych olejków i dobrego masażu może poprawić samopoczucie i wzmocnić organizm zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
Terapia masażu z aromaterapią działa na wiele stanów i chorób w organizmie:
- Chroniczny stres
- Lęk
- Napięcie mięśni
- Dolegliwości stawów
- Bezsenność
- Dolegliwości skórne
- Depresja
- Problemy z koncentracją
Olejki eteryczne mogą m.in. pobudzać krążenie w organizmie, działać orzeźwiająco i bakteriobójczo.
Tutaj należy mieć świadomość, że aromaterapia jest tak zwaną alternatywną / wspomagającą metodą leczenia. Jeśli masz nowe dolegliwości lub objawy, których przyczyny nie jesteś pewien, ważne jest, abyś skontaktował się z lekarzem.
Jakie są skutki uboczne aromaterapii?
Aromaterapia jest uważana za łagodną terapię o niskim ryzyku wystąpienia poważnych skutków ubocznych. Aromaterapia wykorzystuje tak zwane olejki naturalne, które pozyskiwane są z królestwa roślin. Przed nałożeniem na skórę podczas masażu, zostały intensywnie rozcieńczone innymi produktami na bazie oleju, aby zapobiec reakcjom skóry na zabieg. Jednak w niektórych przypadkach występują reakcje alergiczne na olejki stosowane w aromaterapii.
Ludzie myślą o aromatycznym używaniu olejków eterycznych – i nie bez powodu! Właściwości i korzyści wynikające ze stosowania tych olejków są bardzo rozległe, a poszczególne działania i funkcje różnią się w zależności od ekstraktu. Czytaj dalej...
Masaż relaksacyjny to najlepszy sposób na redukcję stresu, wyciszenie umysłu czy po prostu ucieczkę od codzienności. Masaż relaksacyjny można połączyć z działającym na zmysły naturalnym olejkiem eterycznym, ciepłym miodem czy masłem shea. Czytaj dalej...
Zapewne znasz takie zioła jak tymianek, bazylia, pietruszka, oregano, mięta, melisa oraz wszystkie inne mniej lub bardziej popularne. Ale może nie do końca wiesz, jak je używać, jak najlepiej je wykorzystać podczas gotowania i w ogóle dlaczego warto po nie sięgać? Czytaj dalej...
Komentarze
Prześlij komentarz