Wysusz zioła i zachowaj smaki lata

Świeże przyprawy z domowej uprawy są złotem w kuchni, ale prawie tak samo cudownie jest móc używać mrożonych i suszonych przypraw z własnej uprawy.

Jeśli latem zadbasz o suszenie ziół, możesz cieszyć się domowymi ziołami przez całą zimę.

Kiedy zbierać zioła do suszenia?

Możesz zbierać i suszyć zioła od czerwca do późnej jesieni. Najlepiej zbierać je rano, gdy wyschnie rosa – wtedy są jeszcze pełne soku i zawierają dużo substancji zapachowych i smakowych. Po kwitnieniu roślin zawartość niezbędnych substancji spada, ale w każdym przypadku są one bardzo przydatne.


Jak suszyć zioła?

Rozłóż przyprawy tak, aby leżały swobodnie na gazecie, ręczniku lub suszarce w suchym, ciepłym i ciemnym miejscu i pozwól im pozostać tam przez kilka dni. Dobrze jest też zrobić małe bukiety przypraw i powiesić je, ale pamiętaj, że nie mogą być zbyt gęste, ponieważ rośliny mogą pleśnieć zamiast wysychać. 

Światło słoneczne odbiera liściom smak i aromat, dlatego lepiej suszyć zioła w ciemnym miejscu.

Gdy przyprawy są całkowicie suche, można je umieścić w słoikach, najlepiej ciemnych. Nie trzeba kruszyć liści, dopóki nie zostaną użyte - dzięki temu zioła lepiej zachowują swój smak i aromat.

Zioła, które nadają się do suszenia to np. oregano, tymianek, rozmaryn, szałwia, mięta, estragon i melisa.


Niektóre zioła tracą swój smak po wysuszeniu, dlatego lepiej przechowywać je w stanie zamrożonym. 

Zbieraj zioła w taki sam sposób, jak suszone przyprawy, drobno je posiekaj i umieść w małych słoikach, plastikowych torebkach lub tackach na kostki lodu, aby łatwo wyjąć odpowiednią ilość z zamrażarki.

 Zioła nadające się do mrożenia to np. bazylia, koperek, pietruszka, szczypiorek, bluszczyk kurdybanek.

Jeśli latem zadbasz o suszenie ziół, możesz cieszyć się domowymi ziołami przez całą zimę.


Bluszczyk kurdybanek - jadalna dzika roślina
Wszystko, co musisz wiedzieć o ziołach

Zapewne znasz takie zioła jak tymianek, bazylia, pietruszka, oregano, mięta, melisa oraz wszystkie inne mniej lub bardziej popularne. Ale może nie do końca wiesz, jak je używać, jak najlepiej je wykorzystać podczas gotowania i w ogóle dlaczego warto po nie sięgać? Czytaj dalej...

Bezsenność może mieć znaczący wpływ na jakość Twojego życia. Leki na receptę rzadko rozwiązują podstawową przyczynę bezsenności, zamiast tego leczą jedynie objaw – a mianowicie pogorszenie jakości snu. Ponadto środki nasenne mają szereg skutków ubocznych, których nie ma medycyna naturalna na bezsenność. Czytaj dalej...

Komentarze