Szałwia i jej niezwykłe właściwości

„Kto ma szałwię w swoim ogrodzie, nie potrzebuje lekarza” tak brzmi popularne powiedzenie podsumowujące zalety szałwii.  Napar z szałwii, choć nie zachwyca smakiem, rekompensuje to swoimi właściwościami.

Szałwię można znaleźć w aptekach, w różnych postaciach - herbaty, proszku, nalewki, olejku czy olejku eterycznego, co jest niepodważalnym dowodem na niezbędność tej cudownej rośliny w naszych domach.

W średniowieczu szałwia była znana jako roślina o magicznych właściwościach. Ludzie wierzyli, że dzięki nim mogą być nieśmiertelni. Już sama nazwa rośliny "szałwia" ma szczególne znaczenie. Szałwia pochodzi od łacińskiego „salvare”, co tłumaczy się jako zdrowa, zbawcza, uzdrawiająca.

Szałwię można znaleźć w aptekach, sklepach zielarskich i spożywczych. Występuje w różnych postaciach - herbaty, proszku, nalewki, olejku czy olejku eterycznego, co jest niepodważalnym dowodem na niezbędność tej cudownej rośliny w naszych domach. 

W naturalnej medycynie chińskiej roślina ta była i jest używana do odkażania i przyspieszania procesu gojenia się ran, ale także do leczenia zaburzeń żołądkowo-jelitowych. 


Korzyści płynące z używania szałwii

Szałwia przyczynia się do utrzymania zdrowia jamy ustnej oraz leczenia ropni i powikłań dziąseł.

Zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej i wybiela zęby.

Ze względu na swoje właściwości antyseptyczne może być stosowana do zwalczania infekcji.

Można spożywać napar z szałwii lub żuć świeże liście, które pełnią funkcję gastroprotekcyjną , aby rozluźnić mięśnie żołądka, pobudzić wydzielanie żółci, ułatwić trawienie i leczyć niektóre dolegliwości.

Szałwia obniża poziom cukru we krwi oraz insulinooporność organizmu, będąc bardzo skuteczną w leczeniu cukrzycy.


Szałwia ogranicza pocenie

Jeśli cierpisz na nadmierne pocenie się, szałwia, ze względu na swoje właściwości antyperspirantu, może być dla Ciebie zbawienna!

Aby zminimalizować potliwość, możesz pić napar z szałwii lekarskiej:

Zagotuj o 3 łyżki stołowe suszonych liści szałwii w 1 litrze wody. Dobrze przykryj, aby składniki aktywne nie wyparowały.

Pozostaw do zaparzenia na 10 do 15 minut , a następnie przefiltruj i zacznij ją pić, gdy tylko temperatura na to pozwoli.

Pij od 1 do 3 razy dziennie , maksymalnie przez 8 do 10 dni , a następnie zrób sobie przerwę na 2 do 3 tygodni przed wznowieniem, jeśli to konieczne.


Szałwia łagodzi ból gardła

Ma działanie przeciwzapalne i antyseptyczne. Szałwia to roślina, którą warto mieć pod ręką w okresie jesienno-zimowym. Rzeczywiście, jest to cenna pomoc w łagodzeniu łagodnego bólu gardła oraz tzw. kaszlu palacza.

Tutaj nie pije się herbaty ziołowej, ale płucze gardło 2-3 razy dziennie, aż do poprawy. O wiele skuteczniejsza metoda łagodzenia stanu zapalnego błon śluzowych!

Oczywiście, jeśli objawy nie ustąpią, rozważ skonsultowanie się z lekarzem.


Szałwia jest doskonałym środkiem przeciwłupieżowym

Oprócz dogłębnego oczyszczenia skóry głowy, nada również włosom piękny połysk .

W tym celu zaparz 50g suszonej szałwii zalanej 1l gotującej się wody przez 10-15 minut, a następnie przefiltruj .

Pozostaw do ostygnięcia przed użyciem jako ostatnią wodę do płukania , 2 do 3 razy w tygodniu przez 1 miesiąc.


Szałwia walczy z uderzeniami gorąca

Herbata szałwiowa jest bardzo popularna w okresie menopauzy, ponieważ zawiera fitoestrogeny, które pozwalają walczyć ze słynnymi uderzeniami gorąca i nadmiernym poceniem się.


Szałwia łagodzi bolesne miesiączki

Również ze względu na obecność fitoestrogenów szałwia jest szczególnie skutecznym środkiem na zespół napięcia przedmiesiączkowego i bóle menstruacyjne .

W tym czasie codziennie wypijaj od 1 do 3 filiżanek herbaty szałwiowej . Najlepiej zacząć kurację na 2 dni przed przewidywaną datą miesiączki .


Szałwia wspomaga trawienie

Bogata we flawonoidy szałwia ma silne działanie przeciwskurczowe . Zwiększa również wydzielanie żółci i rozluźnia mięśnie przewodu pokarmowego .

W efekcie ogranicza zaburzenia trawienia, takie jak wzdęcia , skurcze jelit i/lub żołądka , odbijanie czy słabe trawienie .

Jeśli regularnie cierpisz na te dolegliwości, możesz wypić filiżankę naparu z szałwii lekarskiej tuż po posiłku , aby zapobiec tym niedogodnościom.


Środki ostrożności dotyczące stosowania

Ponieważ zawiera fitoestrogeny, szałwia jest surowo zabroniona kobietom w ciąży i karmiącym piersią, gdyż odgrywa ważną rolę w zatrzymaniu laktacji .

Nie zaleca się również spożywania zbyt dużych ilości przez osoby z chorobami serca.



AROMATERAPIA W WALCE Z BEZSENNOŚCIĄ 
Dobry sen zależy od wielu czynników: wygodnego łóżka, świeżego powietrza w pomieszczeniu, prawidłowego odżywiania. Dlatego też szukamy różnych sposobów aby przygotować się na dobry sen. Wybieramy wygodne materace, chodzimy na długie wieczorne spacery, rezygnujemy z ciężkich posiłków na kolację... Ale co zrobić gdy wciąż mamy trudności z zasypianiem? Czytaj dalej...

AROMATERAPIA I MASAŻE 
Masaż psychicznie odpręża umysł i ciało. To połączenie umysłu i ciała można dodatkowo wzmocnić poprzez dodanie ziołowych preparatów. Wielu masażystów używa olejków pachnących esencjami roślinnymi. Inni używają ziół w tradycyjnie leczniczy sposób, w tym herbat, olejków i plastrów. Czytaj dalej...

ZIOŁA, KTÓRE MOŻNA STOSOWAĆ NA BEZSENNOŚĆ 
Bezsenność może mieć znaczący wpływ na jakość Twojego życia. Leki na receptę rzadko rozwiązują podstawową przyczynę bezsenności, zamiast tego leczą jedynie objaw – a mianowicie pogorszenie jakości snu. Ponadto środki nasenne mają szereg skutków ubocznych, których nie ma medycyna naturalna na bezsenność. Czytaj dalej...

Wszystko, co musisz wiedzieć o ziołach 
Zapewne znasz takie zioła jak tymianek, bazylia, pietruszka, oregano, mięta, melisa oraz wszystkie inne mniej lub bardziej popularne. Ale może nie do końca wiesz, jak je używać, jak najlepiej je wykorzystać podczas gotowania i w ogóle dlaczego warto po nie sięgać? Czytaj dalej...

3 ZIOŁA NA DOBRY NASTRÓJ 
Poznaj zioła na depresję, które przydadzą Ci się również w kuchni. Poznaj 3 zioła na dobry nastrój. Czytaj dalej...

Komentarze