Złoty wąs i jego lecznicze zastosowanie

Złoty wąs - inna nazwa Kalisa (nazwa łacińska Callisia fragrans ) to roślina pochodząca z Ameryki Południowej a dokładniej z Meksyku. W XIX uprawiany był jako roślina doniczkowa, później odkryto również jego działanie lecznicze.


Roślina zielna należy do rodziny Commelinaceae, niektóre osobniki mogą osiągnąć wysokość 2 metrów. Jego liście są często porównywane do liści kukurydzy. Swoją nazwę zawdzięcza pędom, których kształt przypomina wąsy. Roślina może rozmnażać się z charakterystycznym końcem pędu. Jej małe białe kwiaty zebrane są w kwiatostany i mają charakterystyczny zapach.

W medycynie wykorzystuje się złotego wąsa i jego działanie wzmacniające układ nerwowy, antyseptyczne, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, gojące rany, przeciwnowotworowe i poprawiające samopoczucie.

Złoty wąs zawiera wiele substancji biologicznie czynnych. Sok z rośliny zawiera 2 ważne flawonole - kemferol i kwercetynę .

Polifenole pochodzenia roślinnego mają właściwości przeciwkaszlowe i przeciwbakteryjne. Rozszerzające naczynia krwionośne i hemostatyczne działanie rośliny można również wytłumaczyć obecnością tych substancji.

Garbniki zawarte w złotym wąsie łagodzą różne stany zapalne błony śluzowej, a zawarte w nim pektyny pomagają aktywować wiązanie i wydalanie toksyn w organizmie. Pektyna jest nieszkodliwym adsorbentem usuwającym z organizmu metale ciężkie i radionuklidy , przyczyniając się tym samym do normalizacji mikroflory jelitowej (ponadto poprawia perystaltykę ściany jelita ).

Zawarta w roślinie substancja zwana beta-sitosterolem leczy choroby: miażdżycę tętnic , problemy metaboliczne, choroby żołądka i jelit, cukrzycę, zaburzenia układu hormonalnego, choroby krwi, otyłość, bóle stawów i kręgosłupa,... itp.

Złoty wąs jest szczególnie przydatny dla stawów, ponieważ wzmacnia je, zapobiega artretyzmowi i zmniejsza ból przy reumatyzmie, artrozie  i innych chorobach. Oprócz okładów sok z rośliny może być również stosowany do leczenia stawów. Nie zaleca się dłuższego przechowywania przygotowanego soku, lepiej wypić go od razu po wyciśnięciu (ok. 5-10 kropli rozpuszczonych w ciepłej wodzie ).

Złoty wąs ma silne właściwości antyoksydacyjne, neutralizujące negatywne działanie wolnych rodników. Naturalne przeciwutleniacze spowalniają proces starzenia się tkanek i zmniejszają ryzyko mutacji komórek , zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo zachorowania na raka.


Roślina działa rozkurczowo i zmniejsza nadmierne napięcie mięśni. Obniża również poziom „złego cholesterolu” i chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem toksyn.

Złote wąsy mają znaczące właściwości przeciwzapalne, które wpływają na prawie każdy układ narządów, w tym układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, seksualny i moczowy . Dzięki temu roślina może być również stosowana w leczeniu odmiedniczkowego zapalenia nerek , zapalenia oskrzeli i zapalenia żył .

Roślina pomaga przyspieszyć procesy regeneracyjne, dlatego często stosowana jest w leczeniu ran, oparzeń oraz chorób dermatologicznych (np. łuszczyca, zapalenie skóry, egzema). Jego działanie moczopędne przyczynia się do usuwania nadmiaru płynów i zmniejsza ryzyko obrzęków.

Złoty wąs wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, chroni je przed deformacją i wydłużaniem oraz normalizuje ciśnienie krwi. Posiada również właściwości uspokajające , które umożliwiają m.in. poprawa jakości snu. Zawarte w nim fitosterole pomagają zrównoważyć układ hormonalny (m.in. pozytywnie wpływają na tarczycę).

Roślina często wchodzi w skład produktów kosmetycznych. Zawarte w nim składniki aktywne działają odmładzająco, stymulują produkcję elastyny ​​i kolagenu oraz oczyszczają pory.


Spożywanie złotego wąsa, podobnie jak większości ziół, ma również przeciwwskazania.

Nie zaleca się stosowania go w następujących przypadkach: 

  • dzieci poniżej 12 roku życia, 
  • okres karmienia piersią lub ciąży, 
  • choroby nerek lub gruczolaku prostaty, 
  • w przypadku indywidualnej nietolerancji lub nadwrażliwości na roślinę.

Komentarze