Żyworódki - co warto o nich wiedzieć?
Żyworódka, znana również jako Kalanchoe lub płodnolist, należy do grupy roślin gruboszowatych obejmujący około 125 gatunków. Zwykle stosowana jako dekoracja domu lub biura, ponieważ wymaga niewielkiej opieki.
Według specjalistów od roślin leczniczych żyworódka ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające.
Ponad sto gatunków żyworódek jest typowych dla różnych części świata, takich jak Europa, Azja i Afryka. Jednak w ostatnich latach głównie te pochodzące z Madagaskaru przyciągnęły uwagę naukowców ze względu na ich właściwości i korzyści.
Żyworódka ma zdolność gromadzenia wody w liściach. Jej podlewanie może być sporadyczne, dlatego też jest rośliną łatwą w uprawie.
Najbardziej znane odmiany żyworódki
Istnieje duża liczba roślin z grupy żyworódek, jednak dwie są najważniejsze pod względem ich właściwości leczniczych. Co więcej, były one najczęściej badane w ostatnich latach. Nie wszystkie żyworódki są jadalne, wśród tej grupy są też toksyczne.
1. Żyworódka pierzasta (Kalanchoe Pinnata) znana również jako „roślina Goethego”, „liściem powietrza”, „wiecznie żywą” lub „chwastem czarownicy”.
Zastosowanie żyworódki Pinnata
- Na Trynidadzie i Tobago liście Kalanchoe Pinnata stosuje się jako lek na nadciśnienie .
- W kilku rejonach Ameryki Południowej, poprzez wyciskanie soku z liści, przygotowuje się napój stosowany w leczeniu przeziębienia, kaszlu, gorączki, zapalenia oskrzeli i ogólnie wszelkich problemów z drogami oddechowymi . Rozgniecioną stosuje się zewnętrznie w postaci okładów przy leczeniu różnych schorzeń skóry: ran, oparzeń, wrzodów, zapaleń skóry , a także przy stłuczeniach wewnętrznych oraz w celu przyspieszenia gojenia złamań kości .
- W Meksyku stosuje się ją w leczeniu zaburzeń miesiączkowania, zwłaszcza gdy miesiączka jest zbyt obfita, ponieważ liście mają właściwości przeciwkrwotoczne.
- W Indiach w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej stosowana jest przy wymiotach i biegunkach, a także do użytku zewnętrznego przy ukąszeniach owadów i węży.
Właściwości żyworódki pierzastej
Liście żyworódki pierzastwj zawierają: alkaloidy, glikozydy triterpenowe, flawonoidy, steroidy, witaminy, mokroelementy (cynk, żelazo), makroelementy (magnez, potas, wapń, sód, fosfor), enzymy i lipidy.
Liście zawierają również grupę substancji chemicznych zwanych bufadienolidami, które wzbudziły zainteresowanie naukowców. Substancje te mają bardzo podobną strukturę i działanie do niektórych leków, stosowanych w leczeniu klinicznym zastoinowej niewydolności serca i schorzeń pokrewnych. W kilku badaniach klinicznych wykazano, że bufadienolidy z żyworódki mają wyraźne właściwości owadobójcze, przeciwbakteryjne, a przede wszystkim przeciwnowotworowe.
Liście mają także właściwości immunostymulujące (wzmacniające układ immunologiczny), przeciwzapalne i rozszerzające naczynia krwionośne, dzięki czemu są skuteczne w leczeniu różnych typów nowotworów, białaczki, tocznia, mięśniaków, powikłań płucnych i nerkowych, cukrzycy, zapalenia oskrzeli, wrzodów, oparzeń i chorób skóry.
2. Żyworódka Daigremonta (Kalanchoe Daigremontiana) jest jedną z najbardziej znanych. Nazywa się ją „aranto” czyli "kręgosłupem diabła", „matką tysięcy” lub „meksykańską Kalanchoe”.
3. Żyworódka wąskolistna (Kalanchoe Tubiflora) - żyworódka trująca
Żyworódka wąskolistna to odmiana uprawiana jako sukulent dekoracyjny o ciekawym pokroju i kwiatach.Liście żyworódki wąskolistnej wyrastają regularnie wokół pionowych pędów i są w kształcie zwężonych, spłaszczonych rurek. Na krawędziach liści tak jak u żyworódki Daigremonta wyrastają rozmnóżki.Niektóre odmiany mają lekko spłaszczone liście. Cała roślina jest trująca. Zawiera glikozydy nasercowe, które podrażniają układ serca, a w dużych ilościach mogą powodować zatrzymanie pracy serca.
Komentarze
Prześlij komentarz