Podagrycznik pospolity
To chyba jedno z najbardziej znienawidzonych ziół przez ogrodników i rolników. Ale bądźmy wdzięczni, że tak przydatnego zioła, nie można tak łatwo się pozbyć, w przeciwnym razie mogłoby już wyginąć. Pozwólmy raczej, aby oddało nam trochę swojej siły życiowej, wykorzystując je, jako zioło lecznicze.
Podagrycznik był już znany Rzymianom i to oni podobno rozprzestrzenili go po całej Europie. Już w średniowieczu podagrycznik był stosowany przy problemach sercowo-naczyniowych, dnie moczanowej, reumatyzmie i bólu rwy kulszowej.
PODAGRYCZNIK POSPOLITY
Nazwa naukowa: Aegopodium podagrariaCo zawiera ziele i kłącze:
- olejki eteryczne (limonen, felandren, terpeny),
- flawonoidy (kemferol),
- kwasy organiczne (chlorogenowy, kawowy),
- sole mineralne (żelazo, miedź, mangan, bor, tytan, wapń, potas),
- witamina C (40-100mg% witaminy C) oraz witamina A.
Działanie:
- przeciwreumatyczne,
- przeciwpodagrze,
- przeciwbakteryjne,
- przeciwgrzybicze,
- odkwaszające,
- przeciwzapalne,
- moczopędne,
- wzmacniające.
Od zapalenia pęcherza po ból zęba:
- infekcje pęcherza
- przeziębienia
- wiosenne zmęczenie
- dna moczanowa
- hemoroidy
- lumbago
- kaszel
- ugryzienia owadów ( przypadku ukąszeń owadów i oparzeń (w tym oparzeń słonecznych) na dotknięte obszary skóry można nałożyć świeżo zmielone liście tykwy, aby zapewnić ulgę)
- rwa kulszowa
- żylaki
- reumatyzm
- oparzenia
- zaparcie
- robaki
- ból zęba
Jak wygląda podagrycznik i gdzie najczęściej można go znaleźć?
- Łodyga kwiatowa ma przekrój trójkątny i poza małym listkiem pośrodku jest naga.
- Liście są podwójnie pierzaste i ułożone naprzemiennie. Rozdrobnione liście mają także nieporównywalnie aromatyczny zapach marchwi, pietruszki i selera.
- Kwiat osadzony jest na końcu łodygi w tak zwanych podwójnych baldachimach. Pojedyncze kwiaty są dość małe, białe i hermafrodytyczne (to jest grupa roślin mają organy żeńskie i męskie w tym samym kwiatku. Oznacza to, że kiedy je zobaczymy, znajdziemy zarówno pręciki z pylnikami, jak i piętno. W przeciwieństwie do pozostałych, hermafrodyty zapylają się samoczynnie, bez konieczności stosowania owada zapylającego).
- Gładkie, jajowate owoce o długości 3–4 mm przypominają ziarna kminku.
Zazwyczaj znajdziesz go w dużych ilościach na skraju lasu, przy drogach, na zboczach, a często w towarzystwie pokrzyw. Należy do rodziny baldaszkowatych.
Główny okres kwitnienia przypada na maj – lipiec. Pierwsze delikatne liście można zbierać zwykle na początku kwietnia. Nasiona i korzenie zbiera się jesienią.
Aby wiarygodnie rozpoznać i odróżnić podagrycznika pospolitego od innych członków rodziny, którzy również mają białe kwiaty, możesz zapamiętać cyfrę 3. Liść ma trzy części i jest ponownie podzielony na trzy części, łodyga rośliny jest trójkątna.
Podagrycznik pospolity łatwo pomylić z bardzo inwazyjną, parzącą rośliną – barszczem Sosnowskiego. Nawet samo przebywanie w niewielkiej odległości od tej toksycznej rośliny może być szkodliwe dla zdrowia. Jeśli więc nie masz pewności co do gatunku rośliny, zrezygnuj ze zbiorów i sięgnij po gotowy susz z podagrycznika, dostępny w aptece.
Do czego można wykorzystać podagrycznika?
- Napar z podagrycznika
1 łyżkę suszonych liści podagrycznika zalać 1 szklanką wrzącej wody, przykryć i parzyć 15 minut. Przecedzić. Spożywać 3 razy dziennie po szklance lub wykorzystać zewnętrznie: można przygotować ciepły lub gorący okład na stawy, bądź wystudzić napar i zastosować go do przemywania cery trądzikowej, drobnych ran i podrażnień skóry.
- Kąpiel z dodatkiem naparu z podagrycznika na reumatyzm, dnę moczanową, rwę kulszową i hemoroidy.
150 g suszonych korzeni i świeżych liści podagrycznika zagotuj w 1 litrze wody.
Gotuj na wolnym ogniu przez 5 minut, a następnie przykryj i odstaw na kolejne 10 minut.
Odcedź i wlej napar do ciepłej wody do kąpieli.
Kąp się w nim przez 15 do 20 minut, następnie weź prysznic i odpocznij chwilę.
Kąpiel ma działanie przeciwzapalne i łagodzące ból.
- Użyj podagrycznika również w kuchni.
Dodaj go jako warzywa liściastego do sałatki, do zupy, do pasty do smarowania i pesto
Prawdziwym przysmakiem są młode, delikatne pędy liści podagrycznika, które są jeszcze złożone i świeżo wyrastają z ziemi.
Można je przetwarzać w dużych ilościach i na różnorodne dania warzywne niemal przez cały rok. Drobno lub grubo siekany jak szpinak świetnie nadaje się jako nadzienie do strudla lub lassagne, jako dodatek do dań jajecznych, pasztetów, zup warzywnych i wszelkiego rodzaju sałatek z surowych warzyw. Oczywiście także w mieszankach ziołowych, które można również zamrozić.
Szczególnie aromatyczne są jeszcze pączkujące kwiatostany podagrycznika.
Ale w pełni rozwinięte kwiaty można również wykorzystać jako jadalną dekorację oraz do aromatyzowania deserów i napojów. Liście zebrane jesienią można delikatnie wysuszyć i drobno zmielić, a zimą wykorzystać jako przyprawę. Dojrzałe, aromatyczne owoce, świeże lub suszone, są dobrą przyprawą do aromatyzowania win, alkoholi lub jako dodatek do ciasta chlebowego. Zimą nasiona można wyhodować w postaci kiełków w urządzeniu do kiełkowania na parapecie okna. Oznacza to, że masz domową „super żywność” i możesz obejść się bez drogich produktów przemysłowych.
Komentarze
Prześlij komentarz