Zdrowe sukulenty na Twoim parapecie

Czy wiesz, że sukulenty, jeśli są trzymane w zamkniętych pomieszczeniach, mogą stać się cennymi ratownikami? Oprócz niezwykłego wyglądu, rośliny te oferują także ogromne korzyści dla naszego zdrowia, znacząco poprawiając jakość życia w środowisku domowym!

Dzięki swojej niesamowitej odporności są bardzo łatwe w uprawie, co oznacza, że ​​wymagają niewielkiej uwagi, aby przetrwać nawet dziesięciolecia - marzenie wszystkich, którzy lubią mieć rośliny w swoim otoczeniu, lecz często nie mają czasu lub zapominają o ich podstawowych potrzebach.


Powody, dla których warto trzymać co najmniej jedną sukulent w każdym pomieszczeniu w domu: 

  • Doładowanie tlenem

W nocy większość roślin oddycha jak ludzie, tj. uwalniając dwutlenek węgla. Sukulenty, takie jak storczyki i palmy arekowe, wydzielają tlen zarówno w dzień, jak i w nocy, zapewniając stałą wymianę powietrza. 

Trzymaj te rośliny w swojej sypialni, aby uzyskać zastrzyk świeżego powietrza podczas snu! A także w łazience i kuchni, i innych pomieszczeniach, które potrzebują świeżego powietrza przez cały dzień.


  • Oczyszczone powietrze

Sukulenty, zwłaszcza aloes i język teściowej , doskonale oczyszczają powietrze i usuwają toksyny. Badania NASA wykazały, że są w stanie wyeliminować aż do 87% lotnych związków organicznych (LZO) obecnych w powietrzu, głównych przyczyn zanieczyszczeń w pomieszczeniach zamkniętych. Jak? Emisja pary wodnej i przekształcanie zanieczyszczeń w pokarm roślinny dla rośliny. Prawdziwy naturalny oczyszczacz powietrza!

Rośliny te są bardzo przydatne w środowiskach studyjnych lub biurowych, ponieważ w dywanach, drukarkach, kopiarkach, dymie papierosowym, książkach i atramencie znajdują się substancje LZO, takie jak benzen i formaldehyd.

Kaktus natomiast jest bardzo przydatny, jeśli chcemy uniknąć gromadzenia się promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez telefony komórkowe, komputery i telewizory. 


  • Sukulenty pomagają zapobiegać chorobom

Pamiętaj, aby umieścić sukulenty w miejscu dobrze widocznym! Badanie przeprowadzone przez Norweski Uniwersytet Rolniczy wykazało 60% spadek wskaźników zachorowań w biurach wyposażonych w rośliny.

Dzieje się tak, ponieważ posiadanie roślin, pomaga regulować wilgotność powietrza, pomagając nam zapobiegać sezonowym dolegliwościom, takim jak przeziębienia, ból gardła, kaszel i sucha, spierzchnięta skóra!


  • Sukulenty poprawiają koncentrację

Badania psychologiczne przeprowadzone na Uniwersytecie Michigan wykazały, że zapamiętywanie poprawia się nawet o 20% , jeśli spędzasz czas w kontakcie z naturą, czy to spacerując po parku, uprawiając rośliny w domu, czy po prostu oglądając zdjęcia flory.

Lepsza pamięć prowadzi do lepszych wyników w pracy i szkole, dlatego dobrym pomysłem jest umieszczenie sukulentów w gabinecie, biurze lub innym pomieszczeniu, w którym Twoje dzieci zwykle odrabiają lekcje!


  • Szybsze gojenie ran

Może wydawać się absurdem, że sama obecność rośliny może pomóc w zmniejszeniu bólu, ale pomysł zyskał pewne wsparcie w badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanowym w Kansas: według badaczy pacjenci szpitala, którzy mieli w pokojach rośliny, potrzebowali mniej leków przeciwbólowych, miał niższe ciśnienie krwi i tętno oraz odczuwał mniejsze zmęczenie i niepokój!

 


Najprostsze sukulenty do uprawy w pomieszczeniach zamkniętych?

Oto lista najprostszych sukulentów, które warto trzymać w domu, dekorować ze smakiem i cieszyć się ich niezwykłymi zaletami każdego dnia:


  • Aloes

Nnaturalna pierwsza pomoc! Jej właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, lecznicze, dezynfekcyjne i oczyszczające uczyniły z niej „cudowną” roślinę w pełnym tego słowa znaczeniu, szeroko stosowaną w leczeniu skaleczeń, oparzeń, zmian skórnych, bólów brzucha i dysfunkcji organizmu, a także w kosmetyce korzystny wpływ na skórę i skórę głowy.

Umieść Aloes w jasnym, słonecznym miejscu, a prawie wszystko zrobi sam. Nawet jeśli nie wykorzystujesz go ze względu na jego właściwości lecznicze, nadal możesz skorzystać ze wszystkich jego zalet oczyszczania powietrza!


  • Sansevieria, czyli „język teściowej” 

Oprócz pięknego wyglądu jest rośliną bardzo wytrzymałą i mało wymagającą, kocha światło, ale potrafi przetrwać w niemal każdym środowisku. Roślina ta doskonale sprawdza się w tych obszarach domu, które wymagają stałej wymiany powietrza, emitując tlen przez całą noc i filtrując szkodliwe chemikalia.


  • Kaktus Zebra 

Należący do rodziny aloesów. Roślina ta ma dużą liczbę liści ze wspaniałymi poziomymi białymi paskami. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom idealnie nadaje się do dekoracji półek i małych przestrzeni. Potrzebuje dużo światła, a w sezonie letnim należy ją częściej podlewać.


  • Grubosz jajowaty (Crassula Ovata)

Znany również jako drzewko szczęścia, roślina ta ma kształt krzewu o grubych łodygach i błyszczących zielonych liściach, a kwiaty są w kształcie gwiazdy i mają kolor biały lub różowy.

Trzymaj Crassula Ovata w świetle i zachowaj ostrożność przy podlewaniu wody, ponieważ roślina może łatwo umrzeć z powodu nadmiernego podlewania.


  • Kaktusy 

Kaktusy mogą mieć różne kształty i rozmiary. Są wyposażone w ciernie i nie wymagają szczególnej pielęgnacji.

Umieść kaktusy w salonie lub biurze, obok telewizora lub komputera, aby zmniejszyć promieniowanie pochodzące z tych urządzeń!


Komentarze