Czym jest liofilizacja?
Liofilizacja to jedna z najskuteczniejszych metod konserwowania żywności. To proces polegający na usuwaniu wody z żywności. Proces liofilizacji i suszenia mają tę samą zasadę – zmniejszenie ilości wody w żywności. Jednak proces liofilizacji jest znacznie bardziej złożony i wymagający niż tradycyjne suszenie. Tradycyjne suszenie wymaga pewnego poziomu ciepła. Liofilizację natomiast przeprowadza się w niskich temperaturach.
Suszenie odbywa się najczęściej w piekarnikach, które po podgrzaniu powodują odparowanie wody naturalnie obecnej w żywności.
Liofilizacja wymaga bardziej zaawansowanych materiałów i maszyn z technologicznego punktu widzenia. Cały proces jest przeprowadzany w niskiej temperaturze i niskim ciśnieniu. Jest to jeden z najważniejszych procesów, dzięki któremu żywność jest mniej psująca się, pozwalająca zachować dłuższą datę przydatności do spożycia jednocześnie zachowując jej właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne.
Liofilizacja w trzech krokach:
- Krok 1: Ten etap liofilizacji polega na zamrożeniu żywności. Po zamrożeniu mamy w żywności wodę w stanie stałym, co jest jedną z cech najlepiej odróżniających tę technikę od suszenia.
- Krok 2: Żywność poddawana jest działaniu próżni.
- Krok 3: W tej fazie ulega nagrzaniu do poziomu sublimacji. to znaczy woda w postaci stałej przechodzi bezpośrednio w postać gazową, bez przechodzenia przez stan ciekły. W procesie liofilizacji zostaje usunięte nawet 98% wody
Zastosowania liofilizacji:
Liofilizacja w przemyśle spożywczym
Liofilizacja jest szczególnie rozpowszechniona w sektorze spożywczym, gdzie minimalizuje utratę składników odżywczych w żywności bez konieczności stosowania konserwantów, zachowując kolor, smak i świeżość zbliżoną do świeżej żywności. Co więcej, żywność liofilizowana ma niewielką objętość, jest lekka i ma długi okres przydatności do spożycia, co czyni ją bardzo odpowiednią do podróży na świeżym powietrzu, pomocy w przypadku klęsk żywiołowych i innych scenariuszy.
Przykłady produktów liofilizowanych, które są obecne w naszym codziennym życiu:
- owoce
- warzywa
- kawa rozpuszczalna
- zioła
- przyprawy
- mleko w proszku
- surowa lub gotowana wołowina,
- owoce morza
Liofilizacja w przemyśle farmaceutycznym
W sektorze farmaceutycznym technologia liofilizacji ma fundamentalne znaczenie dla stabilności i okresu trwałości szczepionek, antybiotyków i produktów biologicznych. Dzięki liofilizacji leki można transportować i przechowywać bez konieczności chłodzenia, co znacznie ułatwia obrót i stosowanie leków.
Liofilizacja w badaniach biotechnologicznych
Technologia liofilizacji ukazuje swoją wyjątkową wartość również w obszarze biotechnologii i badań naukowych, zwłaszcza w długotrwałym utrwalaniu próbek biologicznych, takich jak DNA, osocze, komórki itp.
Wady liofilizacji
Jest to proces droższy niż odwodnienie, a energia potrzebna do usunięcia kilograma wody jest prawie dwukrotnie większa w porównaniu do metody tradycyjnej.
Komentarze
Prześlij komentarz