Mniszek lekarski - jadalna dzika roślina
Jego kolor rozjaśnia łąki i parki. Przypomina, że lato tu, tuż. Nie lubimy go w ogrodzie, bo jest uważany za chwast. Co za błąd ! Odkryj zalety tej małej bomby odżywczej.
Mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale) nazywa się także mleczem, dmuchawcem, koroną mnicha, wilczym zębem, ...
Źródłem leczniczym jest cała roślina: kwiaty, korzeń i liście. Liście zbiera się przed kwitnieniem, łodygi w czasie kwitnienia, kwiaty w maju, a korzenie wiosną lub jesienią.
Liście mniszka lekarskiego są szczególnie bogate w witaminę A , niezbędną dla zdrowia skóry i oczu, oraz witaminę K , która przyczynia się do krzepnięcia krwi i zdrowia kości. Ponadto zawierają witaminę C , która wzmacnia układ odpornościowy i wspomaga wchłanianie żelaza.
Z kolei korzenie mniszka lekarskiego są dobrym źródłem inuliny – błonnika prebiotycznego, który wspomaga zdrowie jelit.
Wreszcie kwiaty mniszka lekarskiego zawierają luteolinę, przeciwutleniacz, który wykazuje właściwości przeciwzapalne i chroniące serce.
Mniszek lekarski ma szereg korzyści zdrowotnych:
Mniszek lekarski ochroni wątrobę
Mniszek lekarski działa na wątrobę na kilka sposobów. Po pierwsze, stymuluje produkcję żółci – substancji wytwarzanej przez wątrobę, która pomaga w trawieniu tłuszczów. W ten sposób mniszek lekarski pomaga wątrobie wykonywać jedną z jej głównych funkcji.
Dodatkowo mniszek lekarski ma właściwości moczopędne, które pomagają wydalać toksyny z moczem. Jest to szczególnie pomocne dla wątroby, która jest głównym organem odpowiedzialnym za detoksykację organizmu.
Wreszcie mniszek lekarski zawiera przeciwutleniacze, które pomagają chronić komórki wątroby przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Są to niestabilne cząsteczki, które mogą uszkadzać komórki i przyczyniać się do rozwoju różnych chorób.
Mniszek lekarski zapobiega chorobom serca
Naturalne substancje bioaktywne zawarte w mniszku lekarskim mają właściwości hipocholesterolemiczne i przeciwutleniające, które skutecznie zapobiegają powstawaniu i/lub postępowi miażdżycy.
Niektóre badania wykazały, że liście mniszka lekarskiego pomagają zapobiegać uszkodzeniom oksydacyjnym komórek i obniżają poziom trójglicerydów i cholesterolu LDL, zwanego również złym cholesterolem, zapobiegając rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych i rozwojowi udaru.
Mniszek lekarski stymuluje utratę wagi
Mniszek lekarski znany jest ze swoich właściwości oczyszczających i moczopędnych, co czyni go skutecznym wsparciem w dietach odchudzających. W rzeczywistości przyjmowanie mniszka lekarskiego może pomóc wyeliminować nadmiar płynów i odtruć organizm, ułatwiając w ten sposób utratę wagi.
Mniszek lekarski można stosować w różnych postaciach, aby wspomóc utratę wagi. Świeże liście można dodawać do sałatek lub stosować do przygotowania oczyszczających naparów ziołowych. Z kwiatów można przygotować słodki, orzeźwiający napar, a korzenie można wysuszyć i zmielić na kawę z mniszka lekarskiego, bezkofeinowy napój wspomagający trawienie. Ponadto mniszek lekarski dostępny jest także w postaci suplementów diety, które mogą okazać się przydatne dla osób, które nie przepadają za gorzkim smakiem tej rośliny.
Mniszek lekarski pomaga kontrolować cukrzycę
Niektóre badania przeprowadzone u pacjentów z cukrzycą typu 2 leczonych liściem mniszka lekarskiego i sproszkowanym korzeniem wykazały znaczne obniżenie poziomu glukozy we krwi na czczo u tych pacjentów, ponieważ może to mieć wpływ na produkcję insuliny i działać jako środek hipoglikemizujący.
Mniszek lekarski pomaga zapobiegać rakowi
Ekstrakt z mniszka lekarskiego zawiera triterpenoidy, seskwiterpeny i związki fenolowe, które są silnymi naturalnymi przeciwutleniaczami i mają działanie przeciwnowotworowe.
Niektóre badania potwierdzają, że ekstrakt z korzenia mniszka lekarskiego może hamować wzrost komórek różnych typów nowotworów, takich jak m.in. rak jelita grubego i piersi.
Mniszek lekarski pomaga chronić układ żołądkowo-jelitowy
Korzenie mniszka lekarskiego są bogate w oligofruktany, znane również jako prebiotyki, które działają jako źródło węgla i energii stymulującej zdrowe bakterie jelitowe.
Zatem roślina ta byłaby w stanie pomóc w walce z zaparciami i zapobiegać rozwojowi zaburzeń jelitowych, takich jak hemoroidy i uchyłkowatość.
Dodatkowo mniszek lekarski może złagodzić objawy związane z łagodnymi problemami trawiennymi, takimi jak uczucie sytości, wzdęcia i powolne trawienie.
Mniszek lekarski pomaga wyleczyć grypę
Według badań przeprowadzonych w Chinach w 2011 roku mniszek lekarski może również pomóc w leczeniu grypy i zaobserwowano, że herbaty zawierające więcej niż 15 mg/ml mniszka lekarskiego wydają się eliminować wirusa grypy z organizmu.
Ważne jest jednak, aby spożywanie naparu z mniszka lekarskiego było uzupełnieniem leczenia wskazanego przez lekarza, gdyż zapewnia to eliminację wirusa i sprzyja wyzdrowieniu.
Mniszek lekarski ma działanie moczopędne
Mniszek lekarski zawiera potas, który gwarantuje jego działanie moczopędne, dlatego może być stosowany jako uzupełnienie leczenia infekcji dróg moczowych, retencji płynów i nadciśnienia, przy czym należy go stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Mniszek lekarski łagodzi zaparcia
Mniszek lekarski ma właściwości tonizujące i oczyszczające, które poprawiają pracę jelit i pomagają wyeliminować kał, dzięki czemu jest dobrym rozwiązaniem na zaparcia.
Mniszek lekarski ma działanie przeciwbakteryjne
Mniszek lekarski jest bogaty w związki przeciwutleniające i przeciwbakteryjne, takie jak flawonoidy, saponiny i fenole, które mają właściwości immunologiczne, które działają przeciwko mikroorganizmom, takim jak bakterie Staphylococcus aureus i Escherichia coli , zapobiegając infekcjom bakteryjnym i pomagając je leczyć.
Jak używać mniszka lekarskiego?
Z korzenia lub liści mniszka lekarskiego można przygotować herbaty, nalewki i soki. Ponadto można go znaleźć aptekach lub sklepach ze zdrową żywnością w postaci kapsułek lub tabletek.
Herbata z mniszka lekarskiego
- 2 łyżeczki zmiażdżonego lub sproszkowanego korzenia mniszka lekarskiego;
- 200 ml wrzącej wody.
Sposób przygotowania: Aby przygotować herbatę, wystarczy zalać łyżkę korzenia wrzącą wodą i pozostawić pod przykryciem na ok. 10 minut. Następnie odcedzić i ostuddzić. Pij napój do 3 razy dziennie. W przypadku problemów żołądkowo-jelitowych napar należy pić przed posiłkami.
Sok z mniszka lekarskiego
- Młode liście mniszka lekarskiego;
- Woda kokosowa.
Sposób przygotowania: zmiksuj liście wraz z wodą kokosową i pij trzy razy dziennie. Generalnie liście mniszka lekarskiego mają gorzki smak, dlatego należy używać młodszych, których smak jest mniej intensywny.
Dodatkowo można mieszać inne składniki, np. sok jabłkowy, miętę i imbir, aby poprawić smak i nadać temu sokowi więcej właściwości.
Wykorzystanie mniszka lekarskiego w naturalnej formie
Mniszek lekarski można również stosować w swojej naturalnej postaci w kuchni. Ponieważ jest to roślina bezpieczna w spożyciu, mniszek lekarski można wykorzystać do przygotowania sałatek, zup, a nawet niektórych deserów.
Przeciwskazania do stosowania mniszka lekarskiego
Mniszka lekarskiego nie powinny zażywać osoby:
- u których występuje nadwrażliwość na tę roślinę,
- u których występuje niedrożność dróg żółciowych lub niedrożność jelit, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego czy obecność wrzodu trawiennego
- działanie mniszka lekarskiego w czasie ciąży i karmienia piersią nie zostało jeszcze potwierdzone, dlatego nie zaleca się jego stosowania w tym okresie.
- ponadto nie zaleca się spożywania tej rośliny leczniczej razem z lekami moczopędnymi i hipoglikemizującymi, gdyż mniszek lekarski może nasilić działanie. Nie powinny go stosować osoby stosujące lit.
Możliwe efekty uboczne podczas stosowania mniszka lekarskiego
Mniszek lekarski jest uważany za bezpieczny i dobrze tolerowany ze względu na niski poziom toksyczności.
Jednakże, chociaż rzadko, może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe lub reakcje alergiczne u osób wrażliwych, ze względu na obecność składników alergizujących, takich jak kwas taraksynowy i lakton seskwiterpenowy.
Komentarze
Prześlij komentarz