Orzechy do prania i nie tylko
Orzechy piorące okazują się bardziej ekologiczną alternatywą dla detergentów i mogą być stosowane do więcej niż jednego celu. Stanowią doskonałą organiczną i biologiczną alternatywę dla środków chemicznych stosowanych w domowych środkach piorących, mydłach i nie tylko.
Orzechy piorące (mydlane) rosną na drzewie Sapindus Mukorossi (orzechowiec myjący, mydłowiec), drzewa bardzo pospolitego w Indiach i Nepalu. Kora tego drzewa zawiera saponinę. Saponina jest naturalną substancją, która uwalnia się i rozpuszcza w momencie kontaktu orzechów z wodą, wywołując efekt podobny do działania detergentu.
Orzechy piorące są antyalergiczne i dlatego dobre dla skóry. Polecane szczególnie dla dzieci z egzemą i wrażliwą skórą. W porównaniu do innych rozwiązań dostępnych na rynku jest to produkt wolny od chemii, ekologiczny i ekonomiczny. Całkowicie hipoalergiczny i niezwykle delikatny dla skóry.
Orzechy można użyć do praktycznie wszystkiego: do prania, przygotowania mydła w płynie, płynu do mycia naczyń, nabłyszczcza.
Korzyści ze stosowania orzechów piorących:
- Przyjazne dla środowiska i w 100% naturalne, dzięki czemu nie zanieczyszczają środowiska. Ponadto uważa się je za odnawialne produkty pierwotne.
- Drzewa Sapindus Mukorossi pochłaniają dwutlenek węgla i wytwarzają tlen.
- Nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, które szkodzą naszemu zdrowiu i środowisku;
- Dzięki nim kolory ubrań stają się mocniejsze i jaśniejsze na dłużej;
- Są biodegradowalne, w 100% naturalne;
- Są hipoalergiczne, zalecane do prania artykułów dziecięcych i osób o wrażliwej skórze;
- Nie są testowane na zwierzętach, w przeciwieństwie do niektórych konwencjonalnych produktów;
- Są niedrogie i mogą zastąpić niektóre środki czystości.
Jak i do czego stosować orzechy z drzewa Sapindus Mukorossi?
- Orzechy zamiast proszku czy płynu do prania
Pranie za pomocą orzechów mydlanych jest niezwykle łatwe. Wystarczy je zmiażdżyć lub posiekać i wsypać do płóciennego worka, a następnie umieścić bezpośrednio w pralce razem z praniem. Ilość orzechów piorących zależy od stopnia zabrudzenia: do ubrań średnio zabrudzonych wystarczy 6 orzechów włoskich, jeśli są lekko zabrudzone wystarczą 4, jeśli plamy są bardziej uporczywe potrzeba około 8 orzechów. Każdy orzech można wykorzystać ponownie do kolejnych 2-3 prań . Orzechy można również wykorzystać do prania ręcznego szczególnie delikatnej odzieży, wystarczy zagotować je w wodzie i wlać powstały płyn do miski, w ktorej będziemy prać.
Orzechów do prania można używać do prania jasnych lub ciemnych ubrań, jednak aby saponiny zadziałały, należy prać je w temperaturze 30 stopni i wyższej. Orzechy do prania nie nadają się do prania ubrań wełnianych lub delikatnych, które pierze się na zimno. W przypadku najbardziej uporczywych plam zaleca się wstępne potraktowanie mydłem marsylskim poprzez wcieranie go bezpośrednio w plamę.
Jeśli pierzesz w niższej temperaturze, orzechy piorące można używać wielokrotnie (3-4 razy).
Pranie nie wymaga zmiękczacza. Orzechy w naturalny sposób zmiękczają tkaniny.
Orzechy piorące są niezwykle skuteczne i jednocześnie delikatne. Pozostawią Twoje ubrania czyste i świeże w porównaniu do innych detergentów. Ich miękkość sprawi, że kolory pozostaną żywe, dłużej zachowując strukturę tkaniny.
- Szampon do włosów
Orzechy mydlane są alternatywą dla tradycyjnego szamponu, doskonałą dla osób poszukujących produktów naturalnych i nieagresywnych. Szampon taki nie zawiera środków powierzchniowo czynnych pochodzenia chemicznego. Efekt nie będzie taki sam jak przy użyciu komercyjnych produktów, ale włosy nadal będą bardzo czyste i miękkie, bez konieczności stosowania odżywki.
Jak przygotować ekologiczny szampon z orzechów ?
Wystarczy użyć 15 g orzechów mydlanych, rozgniecionych lub pokrojonych na kawałki / na każde 250 ml wody (najlepiej destylowanej). Orzechy włoskie pozostawia się do namoczenia przez noc, po czym płyn przesącza się do pojemnika na szampon. Można dodać olejki eteryczne według uznania. Tak otrzymany szampon bez dodatku konserwantów można przechowywać w lodówce 4-5 tygodni, przed użyciem dobrze wstrząsając butelką.
- Orzechy do zmywania naczyń
Umieść 5-6 orzechów piorących w bawełnianej torbie i umieść je na stojaku do mycia sztućców. Do pojemnika na detergent można dodać ocet, aby zastosować go jako nabłyszczacz do szkła. Możesz użyć tych samych orzechów 3-4 razy.
- Mydło w płynie
Z orzechów mydlanych można przygotować mydło w płynie do samodzielnego stosowania jako uniwersalne mydło do naczyń, podłóg lub jako baza do innych receptur detergentów. W tym przypadku na każdą szklankę wody używa się 2 orzechów. Należy wlać wlać wodę do rondla, dodać do niej orzechy i doprowadzić do wrzenia. Gotuj orzechy na małym ogniu przez pół godziny (15 minut w przypadku mydła mniej skoncentrowanego).
Przed lub w trakcie gotowania możesz rozgnieść orzechy. Na koniec płyn przefiltruj i wlej do butelki. Przechowuj płyn w lodówce do późniejszego wykorzystania. W razie potrzeby dodaj kilka kropli wybranego olejku eterycznego.
Mydło to można również stosować pod prysznicem jako zamiennik żelu pod prysznic, do mycia samochodu, naczyń .... lub bez olejków eterycznych do mycia owoców i warzyw lub jako szampon dla zwierząt .
- Uniwersalny środek czyszczący
Skuteczny środek czyszczący do wszystkich powierzchni. Można go przygotować mieszając mydło w płynie (zgodnie z powyższym przepisem) z kilkoma łyżkami octu jabłkowego i kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. cytrynowego lub miętowego, w pojemniku ze sprayem. W efekcie otrzymujemy uniwersalny spray, który sprawdzi się także do mycia szkła, armatury łazienkowej, powierzchni metalowych czy drewnianych.
- Środek odstraszający owady
Aby trzymać owady z dala od roślin w domu lub ogrodzie, przygotuj wywar z orzechów piorących i wody. Spryskaj bezpośrednio roślinę. Odwar nie musi być bardzo skoncentrowany, wystarczy zagotować orzechy przez kilka minut lub skorzystać z przepisu na mydło w płynie (patrz wyżej) i rozcieńczyć je w wodzie. Przelej płyn do pojemnika ze sprayem i dodaj kilka kropli olejku z trawy cytrynowej . Doskonały środek do zwalczania mszyc.
Komentarze
Prześlij komentarz