Które kwiaty są jadalne?
Wykorzystanie kwiatów w kuchni sięga tysięcy lat, od cywilizacji chińskiej, przez rzymską, po grecką. Wiele kultur wykorzystuje te cuda natury w swoich tradycyjnych przepisach. Dodanie kwiatów do naszych potraw może być dobrym sposobem na dodanie koloru, smaku i wyobraźni, bo niektóre są ostre, inne ziołowe, a jeszcze inne pachnące itp.
Jedzenie kwiatów może wydawać się nieco dziwne, ale z pewnością każdy z nas je jadł, być może nawet o tym nie myśląc: brokuły, karczochy, kalafiory to kwiatostany roślin, które często wybieramy do naszych dań.
Naczynie ozdobione bratkiem nabiera zupełnie innego powietrza, koloru, zapachu i znaczenia. Ale możemy też ozdobić go nasturcjami lub aksamitnymi płatkami róż. Kwiaty jadalne to uczta nie tylko dla oczu, ale i podniebienia. Ogórecznik smakuje jak arbuz, nagietek dodaje odrobinę kwaskowatości, a piękne kwiaty rukoli mają pieprzną nutę.
Często wykorzystuje się je w sałatkach, herbacie, jako dodatek do deserów czy koktajli, jednak kreatywne wykorzystanie nie ma granic. Choć mogą wyglądać uroczo, jedzenie kwiatów może być... nawet śmiertelne! Nie panikuj, ale musisz podjąć pewne środki ostrożności, aby spożywać je w pełni bezpiecznie.
Pamiętaj:
- jedz kwiaty, o których wiesz, że są jadalne, w razie wątpliwości zajrzyj do specjalistycznej książki na ten temat
- jedz kwiaty, które sam wyhodowałeś - te, które pochodzą z kwiaciarni, są traktowane środkami chemicznymi i pestycydami, w końcu sprzedawane są jako ozdoba, która ląduje w wazonie, a nie na talerzu.
- nie używaj kwiatów zbieranych na ulicy lub w ogrodach publicznych. Te też najprawdopodobniej zostały poddane działaniu substancji, które są dla nas toksyczne.
- jeśli cierpisz na alergię, stopniowo wykorzystuj kwiaty w kuchni.
Lista kwiatów jadalnych, które można wykorzystać w kuchni:
- Akacja - kwiaty akacji są bogate w białko, smaczne i wszechstronne, zyskały szeroką akceptację i zastosowanie w wielu różnych potrawach, w tym tradycyjnej owsiance, plackach fasolowych i naleśnikach . Jadalne są tylko kwiaty akacji. W korze i liściach znajdują się substancje trujące.
- Allium – wszystkie kwiaty z rodziny allium (por, szczypiorek, czosnek…) są jadalne i smaczne! Każda część tych roślin jest jadalna.
- Bazylia – kwiaty tej rośliny występują w różnych kolorach, od białego przez różowy do niebieskiego. Smak jest podobny do liści, ale delikatniejszy, mniej intensywny.
- Bratek - jadalne bratki mają łagodny smak i świetnie nadają się do deserów i sałatek
- Bez - Ze świeżych kwiatów przygotowuje się ocet, nalewki, można je dodawać do lemoniady oraz koktajli, sałatek i deserów. Kwiatostany można smażyć w kiściach w cieście naleśnikowym. Surowe mają lekko goryczkowy smak, jednak suszone tracą tą właściwość.
- Chaber – o smaku zielnym, płatki są jadalne. Unikaj gorzkiej łodygi.
- Chryzantema – trochę gorzka, różnorodność kolorów jest szeroka. Smak waha się od pikantnego do ostrego.
- Cukinia – zastosowania w kuchni są niezliczone. Zawsze usuwaj pręcik z kwiatu.
- Cykoria – goryczka cykorii jest bardziej wyraźna w płatkach i pąkach. Marynowane są doskonałe.
- Czarny bez - kwiatów nie należy spożywać na surowo, tylko po podgrzaniu, ponieważ w ten sposób czarny bez zostaje pozbawiony szkodliwych związków.
- Czosnek niedźwiedzi - kwiaty czosnku niedźwiedziego podobnie jak liście są jadalne i również posiadają łagodny czosnkowy smak.
- Dalie są jadalne w całości, bulwy możemy odpowiednio piec, gotować, smażyć, a nawet dusić. Jadalne są też kwiaty dali, odpowiednio przyrządzone stają się częścią, musów, sosów i kremów.
- Dynia - kwiaty dyni to prawdziwa perełka wśród kwiatów jadalnych. Ich delikatny smak doskonale komponuje się z różnymi potrawami. Możesz je dodawać do sałatek, risotto czy nawet smażyć w cieście jako wyjątkową przekąskę
- Dzięgiel – w zależności od odmiany kwiaty mają kolor od lawendowego/niebieskiego do jasnoróżowego. Smak przypomina lukrecję.
- Fiołek – uroczy i pyszny, ma delikatny miętowy smak. Idealne do sałatek, makaronów, dań owocowych i napojów.
- Fuksja – Jako ozdoba, nic więcej.
- Goździk – płatki mają słodki i pachnący aromat.
- Groch - kwiat grochu warzywnego, który jadalny. Jednak już kwiat groszku pachnącego jest toksyczny i nie nadaje się do jedzenia.
- Hibiskus – powszechnie stosowany w herbacie, ma żywy smak.
- Hyzop anyżowy – zarówno kwiaty, jak i liście mają subtelny aromat anyżu lub lukrecji.
- Jaśmin – te niezwykle pachnące kwiaty dodawane są do herbaty, ale można je również dodawać do deserów.
- Koniczyna – jeśli nie możesz znaleźć czterolistnej koniczyny, użyj kwiatów koniczyny dla ich słodyczy z nutami lukrecji
- Koper – żółte kwiaty o bardzo ziołowym smaku.
- Koper włoski – żółte kwiaty to uczta dla oczu z subtelnym aromatem lukrecji.
- Kolendra – podobnie jak liście, albo ją kochasz, albo nienawidzisz (ja tego nienawidzę): kwiaty mają ziołowy smak. Do stosowania na świeżo: po podgrzaniu tracą swój urok.
- Krwawnik - liście i kwiaty krwawnika mają anyżowy, lekko cierpki i pikantny smak. Aromatyzuje się nimi alkohole, zupy, gulasze i sosy. Kwiat krwawnika sprawdza się jako dodatek do sałatek i twarożków.
- Lawenda – słodka, pikantna i pachnąca, dodatkowy akcent w pikantnych i słodkich potrawach. W Marsylii robią typowy biszkopt o smaku lawendy, „navette”.
- Lilia – zapach ostry, ale aromat cytrusowy należy wykorzystać.
- Lotos - cała roślina lotosu jest jadalna . Gotowane młode liście są spożywane jako warzywo i są powszechne jako zawijanie ryżu i potraw gotowanych na parze. Nawet pręciki lotosu są używane do aromatyzowania herbaty, a suszone płatki są również używane do parzenia herbaty.
- Magnolia - Płatki można jeść surowe, dlatego umyte i osuszone warto dodać do sałatek, kanapek, sushi lub jako ozdobę deseru
- Marchew - kwiaty marchwi i ich nasiona można jeść. Kwiaty można jeść na surowo; są pyszne w sałatkach i dodają uroku wizualnego. Lekko panierowane i głęboko smażone kwiaty marchwi są przez niektórych uważane za przysmak. Nasiona są często używane w zupach i gulaszach lub do przyprawiania herbat.
- Malwa – kwiaty są efektowną zabawną dekoracją. Smak… nic specjalnego
- Margerytki – płatki nie są najlepsze w smaku, ale wyglądają fantastycznie!
- Mięta – niespodzianka! Kwiaty smakują jak mięta…
- Mniszek lekarski – pąki można marynować. Sos z kwiatów mniszka lekarskiego (mniej popularna nazwa mniszka lekarskiego) świetnie komponuje się z makaronem.
- Mieczyk – chociaż smak jest słaby, można go nadziewać lub płatkami, aby osłodzić sałatkę.
- Nagietek – smak jest ostry, pikantny, pieprzny. Złoty kolor doda każdemu daniu odrobiny luksusu.
- Nasturcja – jeden z najpopularniejszych kwiatów jadalnych. Jaskrawy kolor i słodki smak z nutą chili. Można nadziewać kwiaty, dodawać do sałatek itp.
- Niecierpek – rośliny doniczkowe pełne wdzięku ze względu na obfitość kwiatów. W kuchni ograniczmy się do wykorzystania płatków jako dekoracji.
- Ogórecznik – piękny niebieski odcień, kwiat smakuje jak ogórek.
- Pierwiosnek - zarówno liście, jak i kwiaty pierwiosnka są jadalne. Mają owocowy, kwaskowaty smak. Można je więc z powodzeniem zapiekać w cieście, dodawać do wiosennych sałatek, jako dekorację do ciast, tortów czy innych potraw.
- Piwonia - ulubiany dodatek w kuchni sprawdzi się idealnie do sałatek, jak i deserów. Kilka kwiatów można wrzucić do lemoniady, czy grzańca.
- Pysznogłówka (Monarda) – jej czerwone kwiaty smakują jak mięta.
- Rzodkiewka – różne kolory, kwiaty mają wyraźny pieprzny smak
- Róża – płatki mają pachnący smak, który idealnie nadaje się do napojów, deserów i dżemów. Smak jest bardziej wyraźny w ciemniejszych odmianach
- Rozmaryn – kwiaty mają bardziej umiarkowany smak niż roślina; użyj go do dekoracji potraw.
- Rukola – jej kwiaty są małe i czarne w środku, o znacznie wyraźniejszym pieprznym smaku niż powszechnie używane liście
- Rumianek – przypomina stokrotkę. Kwiaty rumianku mają słodki smak i są często używane do naparów. Ale aromat można również wykorzystać w swoich przepisach.
- Słonecznik – płatki są jadalne, a pędy można gotować na parze, podobnie jak karczoch.
- Stokrotki - stokrotka jest zaskakująco przydatna w kuchni. Jadalne są nie tylko jasnożółte lub białe kwiaty, także małe liście. Jadalne stokrotki są lekko pikantne.
- Sczypior - kwiaty szczypiorku mają łagodny smak cebuli i są zaskakująco chrupiące. Najczęściej stosuje się je jako dodatek do sałatek, makaronów, omletów i jajecznicy. Można je też dodawać do dań rybnych lub sosów serowych dla zwiększenia wyrazistości potrawy.
- Szałwia – smak podobny do liści, ale delikatniejszy
- Trybula – kwiaty mają delikatny smak z nutą anyżu.
- Tulipany - zawierają alkaloidy i związki glikozydowe, które są toksyczne i mogą być groźne dla naszego zdrowia a nawet życia. Jedynie płatki tulipanów wolne są od trujących związków, ich spożycie (poza przypadkami reakcji alergicznych) niczym nie grozi.
- Werbena cytrynowa – białe kwiaty mają nutę cytryny. Doskonała herbata i desery
- Wiciokrzew - jadalne kwiaty ze słodkim nektarem – suszone liście i kwiaty są stosowane w medycynie chińskiej – czarne owoce trujące dla ludzi.
- Wrzos -
Komentarze
Prześlij komentarz